Cmentarz na Rossie w Wilnie

Praca jest katalogiem niezachowanych, a zinwentaryzowanych w latach 20.-40. XX wieku nagrobków najsłynniejszej wileńskiej nekropolii /.../ to bezcenne informacje nie tylko o formach nagrobków, ale i o spoczywających na Rossie przedstawicielach wielu narodów zamieszkujących Wilno.

Przestrzeń klasztoru - przestrzeń kultury

Prezentowane w tomie teksty obejmują badania filologiczne, bibliologiczne, historyczne, kulturoznawcze oraz muzykologiczne i odnoszą się zarówno do polskiego dziedzictwa, jak również do dorobku kultury europejskiej od wczesnego średniowiecza po współczesność.

Możliwość i konieczność w kulturze

Możliwość i konieczność to kategorie odnoszone bodaj do wszystkich sfer rzeczywistości oraz najważniejszych aspektów egzystencji ludzkiej, stosowane w odległych od siebie dziedzinach nauki (nie tylko zresztą humanistycznych), w kontekście różnorodnych procesów, zjawisk naturalnych, jak i kulturowych artefaktów. Wielokontekstowość i polisemiczność tych kategorii stanowią naturalną zachętę do podjęcia, zogniskowanej wokół nich, refleksji kulturoznawczej.

Ignacy Bokwa, Marek Jagodziński, Wiara wobec współczesności

Wiara wobec współczesności.

Na temat wiary powstała ogromna liczba dzieł i opracowań. Wydaje się wciąż czymś koniecznym, aby podejmować refleksję nad tym centralnym fenomenem egzystencji chrześcijańskiej. Aby ukazać „siłę i piękno wiary”, autorzy tego tomu podjęli refleksję nie tylko nad samą rzeczywistością wiary, ale i nad zewnętrznymi uwarunkowaniami kulturowymi, którym podlega współczesny człowiek wierzący.
Objętość: 220 s.
ISBN 978-83-64181-49-8