Nieokreśloność i granice

Książka jest efektem współpracy badaczy reprezentujących różne dyscypliny współczesnej humanistyki, a także różne metodologie.

Bioarcheologiczne badania populacji ludzkiej z Radomia od XI do XIX wieku

Publikacja stanowi kompleksową charakterystykę warunków życia i kondycji biologicznej mieszkańców Radomia w okresie od XI do XIX wieku.

Studium Pisma Świętego w Akademii Teologii Katolickiej (1954-1999)

Monografia o charakterze statystycznym stanowi kompleksowe opracowanie poświęcone studium Pisma Świętego w ATK.

Węgierskie mniejszości narodowe i ich światy społeczne

Opracowana przez I. Bukalską koncepcja kondycji mniejszościowej powstała na podstawie badań węgierskich mniejszości przeprowadzonych przez autorkę zgodnie z metodologią teorii ugruntowanej.

Historia człowieka w języku polskim

Autorka podjęła się niełatwego zadania – przedstawienia w perspektywie historycznej i współczesnej znaczeń słów najbardziej związa­nych z człowiekiem (człowiek, człowieczeństwo, ludzki, ludzkość, po ludzku).

Ewangeliarz księżnej Anastazji

Próba rekonstrukcji dziejów Ewangeliarza księżnej Anastazji, kodeksu stanowiącego najprawdopodobniej wo­tum księcia Bolesława Kędzierzawego za duszę żony Anastazji po jej śmierci w 1158 roku.

Społeczeństwo polskie dziś

To książka interdyscyplinarna będąca rezultatem współpracy specjalistów z wielu dziedzin nauki, którzy postawili sobie zadanie wspólnego rozpoznania, kim w Polsce jestemy i kim chcemy być.

Korzenie UKSW

Z dziejów uczelni na warszawskich Bielanach

Kazanie a literatura dawniej i dzisiaj

Jak literatura może pomóc kaznodziejstwu?

Debaty UKSWordzkie cz. 2

Bardzo ciekawy tom studiów poświęcony tzw. triadzie antropologicznej, czyli naturze, rozumowi i wolności, a poruszający najpierw istotne zagadnienia teologiczne, a mianowicie kwestię współczesnej apologii wiary.

Nagroda FENIKS 2018

Miło nam poinformować, że książka Michała Gierycza "Europejski spór o człowieka" zdobyła nagrodę główną w konkursie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2018 (w kategorii Kościół w świecie współczesnym).

Wśród zagadnień będących przedmiotem dzisiejszych sporów politycznych kwestie etyczne zajmują miejsce szczególne: od sporów o aborcję i eutanazję począwszy, poprzez spory o finansowanie badań na komórkach macierzystych i in vitro, po spory o „małżeństwa jednopłciowe” czy wczesnoszkolną edukację seksualną. Przez całą Europę przetacza się zaostrzająca się z każdym rokiem debata publiczna. Instytucje Unii Europejskiej biorą w niej aktywny udział: „postulują”, „oczekują”, „zwracają uwagę”, „wspierają”, „żądają”, jak również finansują, a niekiedy wręcz regulują.

Autor, dążąc do zrozumienia sposobu i znaczenia zaangażowania Unii Europejskiej w politykę moralności, sięga głębiej niż tylko do opisu unijnego dyskursu o wartościach: wyjaśnia specyfikę tego dyskursu w odniesieniu do podstaw antropologicznych, a dokładnie przyjętej przez elity europejskie koncepcji człowieka.

Statuetka FENIKS i pozostałe nagrody w konkursie zostaną uroczyście wręczone podczas gali XXIV Targów Wydawców Katolickich, która odbędzie się w sobotni wieczór, 14 kwietnia w katedrze warszawsko-praskiej pw. św. Floriana w Warszawie.

Michałowi Gieryczowi GRATULUJEMY

Od lewej: dr hab. Michał Gierycz oraz dr Elżbieta Sobczak (foto. Marysia Gierycz).