Katarzyna Ponińska, Miraculosa Trinitas Terrestra

PRODUKT CHWILOWO NIEDOSTĘPNY

Podtytuł: Cudowne wizerunki "Trójcy Ziemskiej" w nowożytnej Rzeczypospolitej

Książka omawia polskie wizerunki z czasów nowożytnych, ukazujące Jezusa z Maryją i św. Józefem. Zasłynęły one nadprzyrodzonymi łaskami, zwykle zatwierdzonymi przez komisje biskupie jako cudowne. Z upływem czasu niektóre zostały ukoronowane. Kryterium doboru przedstawień stanowi występowanie na nich wszystkich Osób tak zwanej wówczas „Trójcy Ziemskiej”, określanej tak przez analogię do Trójcy Świętej. W publikacji starano się uwzględnić możliwie największą liczbę barokowych, a czasem również późniejszych, kopii wizerunków oraz dotrzeć do przykładów analogicznych spoza granic nowożytnej Rzeczypospolitej. Książka ukazuje również przejawy kultu oraz tło historyczne wydarzeń związanych z tymi niezwykłymi obrazami, posługując się tekstami z epoki.

Pracę uzupełniają aneksy zawierające m.in. pieśni związane z poszczególnymi sanktuariami oraz mapa, na której zostały zaznaczone omówione przedstawienia trzech najsłynniejszych wizerunków.

Publikację tworzy komplet - część tekstowa oraz część ilustracyjna.

Objętość: s. 360 (cz. tekstowa) + s. 136 (cz. ilustracje)

ISBN 978-83-8090-190-2

Rok wydania: 2017