Kryzys migracyjny w Europie, red. Janusz Balicki, Wojciech Necel

Kryzys - okładka

Podtytuł: Wyzwania etyczne, społeczno-kulturowe i etniczne

Istnieje wiele przyczyn wystąpienia kryzysu migracyjnego w Europie w latach 2015-2016. Jedną z najważniejszych jest niewątpliwie wojna w Syrii. Pośrednią przyczyną niepokojów społecznych, które legły u podstaw tej wojny, była klęska suszy w latach 2007-2010, będąca powodem emigracji 1,5 mln ludzi z obszarów wiejskich do miast, gdzie doświadczali ubóstwa i społecznego wykluczenia.

Celem niniejszej publikacji jest politologiczno-socjologiczna i etyczna refleksja nad wyzwaniami, przed którymi stanął nasz kontynent. Inspiracją do jej powstania była konferencja zorganizowana na UKSW pod koniec 2015 roku, która zgromadziła specjalistów zajmujących się zagadnieniem migracji. Autorzy prezentują zróżnicowane podejścia do zagadnień związanych z kryzysem migracyjnym w Europie oraz problematyką uchodźczą. Różnorodność ta daje możliwość szerszego spojrzenia na aktualną sytuację "współczesnej wędrówki ludów" i naświetlenia jej z różnych stron. (z Wprowadzenia)

Do pobrania: Spis treści z wprowadzeniem

ISBN 978-83-8090-306-7

Rok wydania: 2017