Fabian Birkowski. Mowy akademickie i polemiczne

(opr.) Beata Gaj, Maria Rowińska-Szczepaniak

seria Florilegium

Książka wydana z okazji 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego oraz 380. rocznicy śmierci Fabiana Birkowskiego OP prezentuje mowy akademickie i polemiczne tego barokowego kaznodziei, pochodzące ze zbioru Orationes ecclesiasticae (Cracoviae 1622).  Sygnalizują one dwa okresy działalności autora: pierwszy - związany z pełnieniem funkcji wykładowcy Akademii Krakowskiej oraz drugi – dotyczący realizacji powołania kapłańskiego. Dopełnieniem treści tomu są dwa szkice redaktorek: Beaty Gaj o stylu kaznodziei oraz Marii Rowińskiej-Szczepaniak o miejscu Birkowskiego w dominikańskim „łańcuchu pamięci”.

Nie jest to jedyna pozycja, będąca wynikiem współpracy obu badaczek, ułatwiająca współczesnemu czytelnikowi zapoznanie się z wybranymi  mowami ze zbioru Orationes ecclesiasticae. Pierwsza, w  750. rocznicę śmierci św. Jacka, ukazała się pt. Mowy kościelne Fabiana Birkowskiego o świętym Jacku. Orationes ecclesiasticae Fabiani Bircovii Hyacinthinae, przeł. B. Gaj, oprac. M. Rowińska-Szczepaniak (Opole 2007).

ISBN 978-83-8090-291-6

Rok wydania: 2016