Cmentarz na Rossie w Wilnie

Praca jest katalogiem niezachowanych, a zinwentaryzowanych w latach 20.-40. XX wieku nagrobków najsłynniejszej wileńskiej nekropolii /.../ to bezcenne informacje nie tylko o formach nagrobków, ale i o spoczywających na Rossie przedstawicielach wielu narodów zamieszkujących Wilno.

Przestrzeń klasztoru - przestrzeń kultury

Prezentowane w tomie teksty obejmują badania filologiczne, bibliologiczne, historyczne, kulturoznawcze oraz muzykologiczne i odnoszą się zarówno do polskiego dziedzictwa, jak również do dorobku kultury europejskiej od wczesnego średniowiecza po współczesność.

Możliwość i konieczność w kulturze

Możliwość i konieczność to kategorie odnoszone bodaj do wszystkich sfer rzeczywistości oraz najważniejszych aspektów egzystencji ludzkiej, stosowane w odległych od siebie dziedzinach nauki (nie tylko zresztą humanistycznych), w kontekście różnorodnych procesów, zjawisk naturalnych, jak i kulturowych artefaktów. Wielokontekstowość i polisemiczność tych kategorii stanowią naturalną zachętę do podjęcia, zogniskowanej wokół nich, refleksji kulturoznawczej.

Sławomir Godek, III Statut litewski w dobie porozbiorowej

PRODUKT NIEDOSTĘPNY - NAKŁAD WYCZERPANY

Przedmiotem badań są dzieje porozbiorowe III Statutu litewskiego. Zakres chronologiczny pracy obejmuje lata 1772-1840. To okres pod wieloma względami wyjątkowy: o doniosłości epoki stanowią przede wszystkim podziały Rzeczypospolitej oraz konsekwencje tych aktów. Do ważniejszych należą burzliwe i bardzo szybkie zmiany w zakresie prawa obowiązującego na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej, będące pochodną dynamicznych przemian politycznych. Autor przedstawia rolę Statutu litewskiego w koncepcjach politycznych tego okresu oraz stan badań nad postawionymi zagadnieniami.

Objętość: 810
Format: A5