Cmentarz na Rossie w Wilnie

Praca jest katalogiem niezachowanych, a zinwentaryzowanych w latach 20.-40. XX wieku nagrobków najsłynniejszej wileńskiej nekropolii /.../ to bezcenne informacje nie tylko o formach nagrobków, ale i o spoczywających na Rossie przedstawicielach wielu narodów zamieszkujących Wilno.

Przestrzeń klasztoru - przestrzeń kultury

Prezentowane w tomie teksty obejmują badania filologiczne, bibliologiczne, historyczne, kulturoznawcze oraz muzykologiczne i odnoszą się zarówno do polskiego dziedzictwa, jak również do dorobku kultury europejskiej od wczesnego średniowiecza po współczesność.

Możliwość i konieczność w kulturze

Możliwość i konieczność to kategorie odnoszone bodaj do wszystkich sfer rzeczywistości oraz najważniejszych aspektów egzystencji ludzkiej, stosowane w odległych od siebie dziedzinach nauki (nie tylko zresztą humanistycznych), w kontekście różnorodnych procesów, zjawisk naturalnych, jak i kulturowych artefaktów. Wielokontekstowość i polisemiczność tych kategorii stanowią naturalną zachętę do podjęcia, zogniskowanej wokół nich, refleksji kulturoznawczej.

Łukasz Lubryczyński, Karolina W. Gańko, Dorożkarstwo warszawskie w XIX wieku

Jeśli można wyobrazić sobie połączenie książki historycznej z niemal albumowym wydawnictwem wypełnionym po brzegi ilustracjami z epoki, tym właśnie jest najnowsza publikacja z serii "W służbie Niepodległej". Autorzy są młodymi historykami, jednak posiadają już dorobek wydawniczy. Książka jest efektem wielu kwerend biblioteczno-archiwalnych oraz wywiadów. Zgromadzone zostały w niej materiały dotychczas rozproszone po prywatnych kolekcjach. Co ważne, oboje autorzy są potomkami warszawskich dorożkarzy. Jest to wreszcie opowieść o spuściźnie stołecznych dorożek napisana w nowoczesny i przystępny sposób.

Objętość: 218 stron

Format: 205 x 220

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

ISBN 978-83-8090-201-5

Rok wydania: 2016

Polecamy:

Spis treści: dostępny

Materiały prasowe: DOSTĘPNE (ZIP 23 MB)

Wywiad z autorami książki w Polskim Radiu RDC audycja "Łosiowisko". Podcast dostępny na stronie RDC.pl

Zdjęcia z promocji w Arkadach Kubickiego dostępne na naszym facebooku.

Omówienie książki w gazecie Metro Warszawa.

Omówienie książki w dzienniku RZECZPOSPOLITA 7.04.2017.

Animacja o książce na naszym kanale YouTube TUTAJ.

Podsumowanie spotkania na Ochocie 25.09.2017 tutaj.