Polish Review of International and European Law 1-2/2014 (3)

I. Studies
Piotr Szwedo, Limiting sovereignty through global governance? . 9
Aneta Jakubiak-Mirończuk, The European model of lawmaking – assumptions and policies . 29
II. Articles
Kamil Mielus, Legal implications of Palestine’s enhanced status in the UN General Assembly . 51
Artur Żurawik, ‘Public interest’ and ‘common good’ general clauses in both Polish and European Union law . 71
III. Case Comments
Łukasz Gruszczyński, WTO Panel Report (WT/DS400/R, WT/DS401/R of 2013) and Appellate Body Report (WT/DS400/AB/R, WT/DS401/AB/R) in EC – Seal Products case: public morality meets the World Trade Court . 101
Marek Jeżewski, The Arbitral Award of 18.7.2014 in the Veteran Pertoleum v. Russia case . 121