Wyprzedaże

Książki nawet po 1 zł.

Zachęcamy do przejrzenia oferty.

Topologia

Prezentowana praca ma na celu zbudowanie podstaw języka, który może być używany w realizacji wykładu Topologia.

Studium Pisma Świętego w Akademii Teologii Katolickiej (1954-1999)

Monografia o charakterze statystycznym stanowi kompleksowe opracowanie poświęcone studium Pisma Świętego w ATK.

Węgierskie mniejszości narodowe i ich światy społeczne

Opracowana przez I. Bukalską koncepcja kondycji mniejszościowej powstała na podstawie badań węgierskich mniejszości przeprowadzonych przez autorkę zgodnie z metodologią teorii ugruntowanej.

Dwie wieże i minaret. Szkice z katolickiej nauki społecznej

Minął czas, gdy Europa i chrześcijaństwo były tożsamymi pojęciami. Demografia wyznaniowa uświadamia fakt, że religii, która stworzyła ten kontynent, wyrosło dwóch konkurentów: ateizm i islam. Jednak według danych statystycznych chrześcijanie wciąż stanowią zdecydowaną większość europejskiej populacji. Nie da się zatem zrozumieć zjawisk społecznych – także negatywnych – i ogólnego klimatu kulturowego, abstrahując od tego, co dzieje się w społeczności nominalnych chrześcijan. Problemem Kościoła w Europie nie są spadające liczby w rozmaitych statystykach, ale brak wiary w Jezusa Chrystusa.

Społeczeństwo polskie dziś

To książka interdyscyplinarna będąca rezultatem współpracy specjalistów z wielu dziedzin nauki, którzy postawili sobie zadanie wspólnego rozpoznania, kim w Polsce jestemy i kim chcemy być.

Korzenie UKSW

Z dziejów uczelni na warszawskich Bielanach

Nowe partie i ruchy polityczne

Praktyka i idee współczesnych demokracji

200 lat teologii uniwersyteckiej w Warszawie

Zamieszczone w tym tomie referaty opisują historie warszawskich wydziałów teologicznych oraz ich wzajemnych relacji, i to ze wszystkimi zawirowaniami dziejów, prezentują także najważniejszych badaczy, ich dorobek teologiczny oraz oferują refleksję nad przyszłością teologii w Polsce i na świecie.

Węgierskie mniejszości narodowe i ich światy społeczne

Pager item text:
węgierskie mniejszości

Przesunięcie granic, które leży u początków obecnej sytuacji węgierskich wspólnot, nastąpiło w 1920 r., gdy na mocy traktatu w Trianon 3,2 mln Węgrów znalazło się poza obszarem państwa węgierskiego. Przejście z pozycji wspólnoty kulturowo dominującej do podporządkowanej wiązało się z degradacją w sferach politycznej, ekonomicznej i społecznej. Mimo że liczebność tej mniejszości w tzw. Basenie Karpackim sukcesywnie spada,to Węgrzy zamieszkujący Rumunię (głównie obszar Transylwanii) czy Słowację wciąż tworzą wspólnoty o silnej tożsamości i sprawnej organizacji. Odwołując się do koncepcji światów społecznych Shibutaniego, autorka krok po kroku analizuje specyficzne warunki funkcjonowania mniejszości węgierskich, dylematy tożsamościowe, sposoby podtrzymywania kultury, relacje z państwem-ojczyzną, a także dotykające społeczność problemy, jak choćby poczucie dyskryminowania, tendencje do separacji, uzależnienie od dotacji z budżetu Węgier, opór przedstawicieli kultury dominującej przed realizacją interesów mniejszości czy przemoc symbolicznaze strony państwa zamieszkania.

ISBN 978-83-8090-356-2

Rok wydania: 2017